Coraz więcej stłuczek w Grudziądzu ze względu na dynamiczne zmiany pogodowe

Coraz więcej stłuczek w Grudziądzu ze względu na dynamiczne zmiany pogodowe

Policjanci z Grudziądza apelują do mieszkańców z prośbami o to, aby jeździli ostrożnie. W regionie odnotowujemy coraz więcej stłuczek ze względu na to, że warunki pogodowe szybko zmieniają się w trakcie zimy. Tylko 10 grudnia odnotowano łącznie 9 stłuczek. Do większości zderzeń doszło między godziną 6 i 9 rano. Kierowcy nie wiedzą, w jaki sposób dostosować prędkość do nagle zmieniających się warunków na drodze. Jeżeli widzicie, że drogi są oblodzone lub zaśnieżone, pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu.

Stłuczki w Grudziądzu na szczęście były niegroźne. Ludzie na nich nie ucierpieli fizycznie. Niestety odnotowujemy coraz większe ilości takich incydentów, od kiedy spadł na ulice śnieg. Warto jednak mieć na uwadze to, że zdaniem policjantów większość z tych zdarzeń mogliśmy uniknąć. Wystarczyłoby, że kierowcy dostosowaliby prędkość jazdy i odstęp między samochodami. Niestety gorzej zakończył się poważny wypadek w innym mieście. W Tychowie doszło do zderzenia, gdzie poszkodowani byli ranni.

Policjanci upominają o tym, aby uważać szczególnie wtedy, gdy temperatury spadają

Szczególnie niebezpieczne okazuje się tak zwane błoto pośniegowe. Dopuszczalna prędkość na drodze nie zawsze musi być optymalna i bezpieczna. Ponieważ dynamiczne zmiany pogodowe wymagają tego, aby dostosować poruszanie się po drodze do występujących na niej warunków. Pamiętajmy o tym, że znaki są jedynie wskazówką. Wskazana na ograniczeniu prędkość jest tylko górną granicą. Czasami w ciasnych zaułkach oblodzonych lub zaśnieżonych, powinniśmy w rzeczywistości jechać nie więcej, niż 20 kilometrów na godzinę.

Na śliskiej nawierzchni droga hamowania nawet przy niskich prędkość czasami wydłuża się dwukrotnie lub trzykrotnie. Okres zimowy okazuje się sprawdzianem dla wielu kierowców. Powinni oni pamiętać o tym, że muszą stale dostosowywać się do sytuacji zaistniałej na drodze. Szczególnie niebezpieczne jest błoto wymieszane ze śniegiem, gdyż plusowa temperatura w dzień i minusowa w nocy, tworzy śliską powierzchnię na jezdni. Intensywne opady nigdy nie ułatwią kierowcom prowadzenia pojazdu. Musimy o tym pamiętać i dbać o bezpieczeństwo swoje, jak i innych.