O ile więcej mieszkańcy Grudziądza zapłacą w nowych daninach dla miasta?

O ile więcej mieszkańcy Grudziądza zapłacą w nowych daninach dla miasta?

W ostatnich latach zostało zrealizowanych całkiem sporo projektów miejskich na terenie Grudziądza. Niektóre z nich budzą kontrowersje, dlatego też część osób ze sceny politycznej niezbyt przychylnie spogląda na dodatkowe opłaty, które rada miasta zapowiedziała na początek 2023 roku. Mieszkańcy mają bowiem zostać zobowiązani do wyższych opłat za nieruchomości oraz za bilety niezbędne do podróżowania komunikacją miejską. Samorząd zwraca uwagę na to, że podwyżki są niezbędne, aby budżet miasta działał prawidłowo.

Niezrzeszony radny Pan Arkadiusz Goszka zwrócił uwagę na to, że podwyżka jest zdecydowanie zbyt wysoka i w formie, która została przedstawiona, nie zostanie przez niego poparta. Mimo wszystko podwyżki i tak prawdopodobnie zostaną oficjalnie przegłosowane, przez co będziemy musieli liczyć się z koniecznością wyższych opłat za komunikację miejską oraz podatki od nieruchomości na terenie Grudziądza. Pan Arkadiusz zwraca uwagę również na to, że nawet w miastach z o wiele bardziej rozbudowaną siecią komunikacyjną podwyżki nie były tak drastyczne.

Ceny biletu ulgowego mają wzrosnąć w styczniu od 2023 roku o 30 groszy. Z kolei zapowiedziano co do cen biletu normalnego, że będzie on kosztował 3,80. Czyli o 60 groszy więcej niż do tej pory. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami określono, że ceny biletów pozwolą wzbogacić budżet miastowy o dodatkowe 1,8 miliona złotych w ciągu roku. Nad głosowanie dotyczącym podwyżek brało udział 21 radnych z Grudziądza. Ustawę poparło 14 członków rady miasta, z siedmiu z nich było przeciw.