Szelki dla psa guard – kiedy będą lepsze od obroży

Szelki dla psa guard – kiedy będą lepsze od obroży

Szelki typu guard to najczęściej spotykane szelki dla psów, niezależnie od wielkości i rasy psa. Doskonale sprawdzają się w przypadku psów ras małych, jak i czworonoga całkiem sporych rozmiarów. Są wygodne, nie krępują ruchów i są zdrowe dla kręgosłupa. Kiedy szelki guard na pewno będą zdrowszym wyborem niż tradycyjna obroża? Sprawdź, jak wybrać mądrze.

Jak wyglądają szelki typu guard

Szelki guard to najczęstszy wybór opiekunów. Ten typ szelek zapewnia pupilowi największy komfort i łatwo dopasujesz je do każdego psa. Guardy składają się z dwóch obręczy – jedna znajduje się w okolicach szyi, a druga na klatce piersiowej. Są one połączone za pomocą dwóch pasków na grzbiecie i mostku. Coraz więcej modeli umożliwia regulację czteropunktową, dlatego łatwo jest dopasować szelki do każdej psiej figury. Pieski o długim i krótkim grzbiecie, szerokiej i płytkiej klatce piersiowej – dopasowanie psu szelek jest możliwe niezależnie od jego rasy i wielkości.

Czemu szelki guard są zdrowsze dla zdrowia psa niż obroża

Dla psów ze skłonnością do ciągnięcia na smyczy często wybiera się obroże, zakładając, że dzięki temu łatwiej będzie utrzymać kontrolę nad psem. Te oczekiwania zostają spełnione tylko na pierwszy rzut oka. Choć w obroży pies lepiej czuje twoją siłę, niczego się nie uczy i problem nie zniknie. Jednocześnie za każdym razem, kiedy pies z całej siły ciągnie, wywiera punktowy nacisk na kręgosłup. Na pewno domyślasz się, że nie jest to zdrowe dla Twojego pupila.

Szelki dla psa guard pozwalają rozłożyć nacisk równomiernie niemal na cały grzbiet. To ważne szczególnie dla dużych, silnych psów, które też łatwiej mogą sobie zrobić krzywdę. Choć praca nad zachowaniem psa na spacerze jest bardziej pracochłonna, masz pewność, że to mądrzejsza droga niż wieczne siłowanie się z własnym psem na każdym spacerze.

Jak wybrać szelki dla psa

Nawet szelki jednego typu mogą się od siebie różnić – nie tylko kolorem. Najważniejszy jest przede wszystkim rozmiar. Szelki zawsze mają pewien zakres regulacji, jednak w miarę możliwości lepiej od razu wybrać rozmiar, który od razu będzie najbliższy aktualnym wymiarom pupila.

Ze względu na codzienne wykorzystania szelek, zwróć uwagę na solidność wykonania. Taśmy użyte w szelkach dla dużego psa zawsze będą grubsze niż w przypadku szelek dla małych piesków. U szczeniąt równie ważna jest delikatność dla wrażliwego ciałka – dla najmłodszych piesków polecamy szelki bezuciskowe, często wykonane z miękkiej, oddychającej siateczki.

Zaufana marka będzie pewniejszym wyborem. Choć mogłoby się wydawać, że to tylko zwyczajne szelki dla psa, na cenę na też wpływ wykorzystanie materiałów, które łatwo jest utrzymać w czystości. Dobre szelki dla psa miewają też elementy odblaskowe, dzięki którym z dala widać pupila podczas wieczornych spacerów. W przypadku szelek przeznaczonych specjalnie dla psów dużych ras przydatny jest uchwyt, który pozwala przytrzymać psa ręką, na przykład w przypadku spotkania na spacerze konfliktowego psa.