153. urodziny Józefa Piłsudzkiego – Grudziądz pamiętał

153. urodziny Józefa Piłsudzkiego – Grudziądz pamiętał

153. urodziny Józefa Piłsudzkiego – Grudziądz pamiętał. Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. i dzisiaj miałby 153. urodziny. Ze względu na pandemię koronawirusa rocznicę tę obchodzono bardzo skromnie, a sprowadziło się to do postawienia zniczy. Świeczkę taką postawiono także pod tablicą polskiego poety Juliusza Słowiackiego. Jak wiemy, był to ulubiony pisarz marszałka Piłsudskiego, więc szkoda było nie wykorzystać takiej okazji.

Pamięć o marszałku Piłsudski

Józefa Piłsudskiego uważa się dzisiaj za bohatera narodowego ze względu na jego wyjątkowe dokonania wojskowe. Chodzi oczywiście o czasy pierwszej wojny światowej a także późniejszej wojny z Bolszewikami. Choć nie da się odmówić marszałkowi niezwykłego zmysłu wojskowego i determinacji, to pojawiają się jednak kontrowersje wokół tej postaci. Sama przynależność do Polskiej Partii Socjalistycznej jest czymś kontrowersyjnym. Może ona dla współczesnego Polaka być powodem, aby patrzeć na Piłsudskiego z dystansem. Są również spekulacje w kwestii tego, czy marszałek współpracował z Niemcami podczas walk przeciwko Rosji w czasie pierwszej wojny. Mimo wszystko, nikt nie zaprzecza, że Piłsudski, który dziś obchodziłby swoje 153. urodziny, przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Należy jednak pamiętać, że nie dokonał tego samodzielnie i nie można przypisywać tych zasług tylko jemu.

153. urodziny marszałka obchodzone przez mieszkańców Grudziądza

Mieszkańcy Grudziądza również pamiętają o osiągnięciach marszałka Piłsudskiego. Dlatego właśnie w mieście znajduje się nie tylko ulica jego imienia, ale także pomnik. Co do tego drugiego – wciąż istnieją pewnego kontrowersje i z pewnością nie każdemu podoba się fakt, że w polskim mieście stawia się pomnik socjaliście.