Fundusz Inwestycji Lokalnych – co dla Grudziądza?

Fundusz Inwestycji Lokalnych – co dla Grudziądza?

Fundusz Inwestycji Lokalnych – co dla Grudziądza? Cała Polska stawia czoło tym trudnym czasom, ale rząd próbuje robić, co może. Jedną z rządowych inicjatyw jest Fundusz Inwestycji Lokalnych, który polega na rozdaniu środków wszystkim gminom i powiatom w Polsce. Część z tych pieniędzy, a konkretnie 909 tys. zł, trafi do Grudziądza.

Czym jest Fundusz Inwestycji Lokalnych?

Fundusz Inwestycji Lokalnych jest rządową inicjatywą, w której określone środki mają trafić do gmin, miast i powiatów. Wysokość tych dotacji ma wynieść od 0,5 mln zł do ok. 93 mln. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii możemy przeczytać, że takie dofinansowanie ma stanowić tarczę dla samorządów w tych trudnych czasach. Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z obecną strategią i dla wielu kluczem do wyjścia z sukcesu jest obniżanie opłat i wyjście z lockdownu, a nie tzw. rozdawnictwo. Pieniędzy oczywiście jednak się nie odmawia, tak więc województwo kujawsko-pomorskie razem z Grudziądzem chętnie skorzysta.

Wsparcie dla Grudziądza

Premier Mateusz Morawiecki sam poinformował o tym, ile środków trafi do Kujawsko-pomorskiego. Miało to miejsce we wtorek podczas rozstrzygnięcia konkursu. To nie pierwsze pieniądze, jakie region otrzymał w tym roku. Wcześniej, w lecie, wszystkie gminy i powiaty dostały wsparcie finansowe.

W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych województwo kujawsko-pomorskie dostanie 0,5 mld zł, choć Grudziądz dostanie tylko niewielką część z tej kwoty. Chodzi tu o 909 tys. zł, a Beata Adwent, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, wyraża zdziwienie w kwestii rozdysponowania środków.

Co pokryje dofinansowanie?

Rząd w ramach programu inwestycji wypłaci 12 mld złotych jednostkom samorządu terytorialnego, a jak wygląda ich dystrybucja? Otóż 6 mld zł już trafiło do polskich gmin i powiatów w lecie. Następne 6 mld zł jednak rząd przyznaje w ramach konkursu, w tym 4,35 mld, o których już rząd zadecydował. Nabór trwał do 30 wrześnie 2020 r., a w grudniu br. premier Morawiecki ogłosił rozstrzygnięcie. Wkrótce jednak ruszy nabór na wnioski konkursowe, a pozostałą kwotą do rozdania jest 1,65 mld złotych. Oprócz tego strona rządowa przekazała dodatkowe 250 mln zł dla tych gmin, na których wcześniej istniały PGR-y. Pieniądze te pochodzą z Funduszu Przeciwdziała COVID-19.