IMGW ostrzega przez marznącymi opadami

IMGW ostrzega przez marznącymi opadami

IMGW ostrzega przez marznącymi opadami, a ostrzeżenie to ciągle jest aktualne. Wcześniej pojawił się alert obowiązujący do piątkowego (11.12) poranka, ale okazuje się, że zagrożenie nie minęło. Chodzi o opady deszczu i mżawki, które według prognozy mają powodować gołoledź. Podczas takiej pogody, jaka jest teraz, opady szybko marzną i stają się zagrożeniem na drodze.

W czwartkową noc IMGW potwierdził, że występuje zagrożenie związanie z marznącymi opadami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydawał więc ostrzeżenie pierwszego stopnia, a więc nie powinniśmy tej sytuacji ignorować. Takie zagrożenia pojawiają się co roku w okresie zimowym, o czym doskonale wiedzą kierowcy. Utrudnione warunki mogą naprawdę zepsuć podróż, ale zdenerwowanie nie jest jedynym zagrożeniem. Chociaż zdrowie psychiczne też jest niezwykle istotne, to w takiej sytuacji najbardziej powinniśmy się martwić o to, aby uniknąć wypadku. Nie śpieszmy się wiec i obserwujmy jak wygląda stan jezdni.

Kto powinien się obawiać gołoledzi?

Śliskie nawierzchnie, stanowiące zagrożenie, będą utrudniały jazdę kierowcom z północnej części Polski. Dotyczy to więc województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Grudziądza. W tej części kraju prognozuje się opady deszczu ze śniegiem, choć mają one być drobne.

W których konkretnie miejscach obowiązuje alert, jaki wydawał IMGW? Zagrożenie występuje w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim. Część mieszkańców woj. wielkopolskiego i mazowieckiego również może spodziewać się gołoledzi w swoim regionie. Dotyczy to jednak jedynie najbliższych dni, a bardzo możliwe, że wkrótce takie zagrożenie pojawi się w pozostałych częściach Polski.

Co oznacza alarm IMGW?

IMGW wydawał ostrzeżenie pierwszego stopnia, co oznacza zagrożenie niesprzyjających zjawisk meteorologicznych. Wydanie takiego alertu oznacza więc, że kierowcom mogą przydarzyć straty materialne oraz może wystąpić zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli więc nie chcemy spędzić świąt w szpitalu (nie mówiąc już o najgorszym, co może się przydarzyć), zachowujmy ostrożność i nie szarżujmy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki ostrzega więc i apeluje, aby stosować się do zaleceń służb ratowniczych. Jeśli w najbliższych dniach planujemy podróż powinniśmy dostosować nasze plany do tych – niestety niekorzystnych – warunków pogodowych. Najlepszym rozwiązaniem oczywiście byłoby zrezygnowanie z podróży, ale nie zawsze jest to możliwe. A zatem – bezpieczeństwo przede wszystkim!