Grudziądz umożliwił zwiedzanie grudziądzkiej cytadeli w trakcie majówki

Grudziądz umożliwił zwiedzanie grudziądzkiej cytadeli w trakcie majówki

Otwarte domy Cytadeli odbywają się tylko dwa razy w roku, a jeden z nich przypada na 3 maja. Jak zawsze wstęp do wciąż działającej twierdzy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Dodatkowo odbędzie się zbiórka pieniędzy na konserwację grobu śp. harcerza Konrada Ładosia. Przy wejściu do Cytadeli będą stali przewodnicy PTTK, którzy w godzinach 11.00-15.00 będą oprowadzać po obiektach i ciągach komunikacyjnych. Na terenie Cytadeli odbędzie się również piknik z pokazami sprzętu i uzbrojenia wojskowego, grupami rekonstrukcji historycznych oraz występami artystycznymi.

Ponadto w grudziądzkim oddziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami będą wolontariusze organizujący kwestę na rzecz zachowania pomnika zmarłego w 1929 roku harcerza Konarda Ładosia. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Garnizonowym. Kwesta odbędzie się w godzinach 11-15 pod Cytadelą i będzie to już druga tego typu akcja. Na renowację pomnika potrzeba około 40 tysięcy złotych. Prace będą prowadzone etapami, w oparciu o zebrane na ten cel środki.

Kulminacją tego niezwykle nacjonalistycznego dnia będzie kameralny występ Chopin Quartet zatytułowany „Klasyka: Chopin. Moniuszko.” Wydarzenie to odbędzie się w budynku głównym Muzeum, początek o godz. 18.00.