Problemy finansowe szpitala w Grudziądzu

Problemy finansowe szpitala w Grudziądzu

Prezydent Grudziądza podkreśla, że ich szpital nie jest już w stanie realizować większości zobowiązań finansowych ze względu na zadłużenie. Dlatego też zdecydowali się wziąć kontrowersyjną pożyczkę, która wywołała całkiem sporo oburzenia wokół polityków partii rządzącej. Niestety pojawiają się różnorodne problemy. Szpital nie ma płynności finansowej do zakupu sprzętu, leków oraz materiałów niezbędnych do codziennej pracy.

Co więcej, dyrekcja szpitala obawia się o to, że jeśli dług będzie rósł, to wkrótce nie będą mieli z czego wypłacić wypłat pracownikom. Tylko natychmiastowy zastrzyk gotówki niezbędny do spłacenia części zobowiązań może uratować jestestwo szpitala. Dyrektor szpitala zwraca uwagę na to, że bez kredytu, który zamierzają zaciągnąć, placówka może całkowicie przestać funkcjonować.

Czy zaciągnięcie pożyczki na 100 milionów złotych w parabanku na pewno jest dobrym rozwiązaniem?

Szpital planuje zaciągnięcie pożyczki w dwóch etapach. Łączna kwota zobowiązania finansowego ma wynieść sto milionów złotych. Zabezpieczeniem pożyczki będą hipoteki szpitala. Niestety aktualnie nikt nie widzi innego sposobu na rozwiązanie problemu. Ponieważ kwoty pożyczki zostanie wykorzystana do pokrycia zaległych wydatków, jak i bieżących zobowiązań finansowych placówki. Zdaniem dyrekcji pożyczka wyjdzie na dobre placówce medycznej.

Ponieważ koszty obsługi długu szpitala w skali roku byłyby w rzeczywistości wyższe od kosztów zaciągnięcia samej pożyczki. Dlatego też prezydent miasta nie widzi problemu w podjętej decyzji. Długoterminowy plan ma przynieść szpitalowi oszczędność, która pozwoli firmie stanąć na nogi. Operacja finansowa pozwoli zapewnić medykom, pielęgniarkom i ratownikom stałe źródło dochodu.