Stypendium dla zdolnych uczniów z Grudziądza

Stypendium dla zdolnych uczniów z Grudziądza

Stypendium dla zdolnych uczniów z Grudziądza może wynieść nawet 5 tys. zł., a skąd te pieniądze? Otóż wkrótce ruszą trzy programy, które mają zapewnić stypendia dla najlepszych uczniów. Chodzi o takich uczniów, co zdobywają najlepsze oceny i uczestniczą w różnych olimpiadach. Nazwy tych programów to Prymus Kujaw i Pomorza”, „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II”.

Stypendium dla najzdolniejszych

Marszałek Piotr Całbecki, uważa że nagradzanie zdolnych uczniów jest konieczne. Często młodzi ludzie muszą rezygnować z wielu swoich planów ze względu na problemy finansowe rodzin. Stypendia takie jak te mają umożliwić naukę i rozwój wszystkim młodym ambitnym. Z tego powodu województwo kujawsko-pomorskie nie zamierza na prymusach oszczędzać i obdaruje ich tego rodzaju nagrodami.

Prymus Kujaw i Pomorza

Prymus Kujaw i Pomorza to program, który ma za sobą 4 edycje, a teraz rusza piąta. Podczas ostatnich edycji nagrodzono ok. 5 tysięcy uczniów. Wsparcie, jakie oferuje marszałek, należy się uczniom klas 7 i 8 szkół podstawowych, techników, liceów oraz szkół branżowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uczniami, którzy kwalifikują się do stypendium, są ci uzdolnieni w naukach przyrodniczych, informatyce, jeżykach obcych, matematyce a także przedsiębiorczości.

Na rok szkolny 2020/2021 zaplanowano wsparcie dla 644 uczniów, z czego 211 laureatów ma być uczniami szkół podstawowych. 433 zaś to liczba uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy otrzymają pieniądze. Stypendium zostanie przyznane na okres 10 miesięcy, a maksymalna kwota ma wynieść 5 tys. złotych, a więc 500 złotych na miesiąc. Kwota zależy m.in. od pozycji w rankingu a także rodzaju szkoły.