Uhonorowanie najstarszych mieszkańców regionu

Uhonorowanie najstarszych mieszkańców regionu

Uhonorowanie najstarszych mieszkańców regionu. Dwa lata temu w województwie kujawsko-pomorskim pojawiła się „nowa tradycja”, która polega na uhonorowaniu najstarszych mieszkańców. Chodzi tutaj o medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, a otrzymują go stuletni (i starsi) mieszkańcy. Do tej pory udało się uhonorować w ten sposób 140 osób, a wyróżnienie wręczają władze wojewódzkie.

Dlaczego to takie ważne, aby uhonorować najstarszych mieszkańców? Nie zapominajmy, że to właśnie tzw. ludzie starej daty tworzyli rzeczywistość, w której dziś żyjemy. Wszystkie sukcesy, jakie udaje się osiągnąć, są możliwe dzięki nim. Wśród nich znajdują się osoby, które brały realny udział w kreowaniu wszystkiego, co dziś cenimy. Budynki, w których mieszkamy, same się przecież nie wybudowały.

Nowe uhonorowanie dla seniorów

Zachęca się, aby rodziny takich osób zgłosiły się do urzędu wojewódzkiego po medal. Ze względu pandemii nie przekazuje się wyróżnienia bezpośrednio seniorom, ale korzysta się z pośrednictwa rodziny. Kiedy jednak pandemia się skończy, wszystkie procedury pojawią się z powrotem.

Bądźmy dumni z niepodległości

Marszałek Piotr Całbecki przypomina, że wręczanie Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis zapoczątkowano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Innym ważnym dla regionu wydarzeniem był powrót Kujaw i Pomorza do macierzy. Marszałek przypomina, że nie można budować przyszłości, jeśli nie wiemy kim jesteśmy, ani skąd pochodzimy. Wszak korzenie naszych dziadków są naszymi korzeniami.

Uhonorowanie najstarszych

Wszystko zaczęło się w 2018 r., kiedy w sejmiku wojewódzkim brali udział wybrani seniorzy. Chodzi tu o 9 osób w wieku między 100 a 106 lat, którym jako pierwszym przypadło to specjalne uhonorowanie. Data nie była przypadkowa, bowiem miało to miejsce w 100-lecie odzyskania niepodległości. Celem takiej inicjatywy było upamiętnienie tych, którzy byli świadkami odrodzenia Polski. Od tamtego czasu Urząd Marszałkowski zaczął wybijać medale Unitas Durat Palatinatus Cuviaviano-Pomeraniensis. Jak dotąd wręczono to wyróżnienie 141 osobom, a każde takie wręczenie jest wspaniałym wydarzeniem. Dlaczego? Bo to właśnie poprzez kontakt z tymi osobami uczymy się o naszej historii najwięcej.

Znowu ten covid

Niestety w tym roku panują nieco inne zasady wręczania wyróżnień najstarszym mieszkańcom. Urząd przekazuje je teraz członkom rodziny albo opiekunom tychże seniorów. Jeśli mamy w rodzinie taką osobą, możemy zgłosić ją pod adresem [email protected].