Pandemia – jak sobie radzi Kujawsko-pomorskie?

Pandemia – jak sobie radzi Kujawsko-pomorskie?

Pandemia koronawirusa – jak sobie radzi kujawsko-pomorskie? Mamy najnowsze informacje oparte o raporty z Ministerstwa Zdrowia. Raporty te przeprowadza się codziennie, aby móc na bieżąco śledzić statystyki związane z pandemią COVID-19. Czego więc możemy dowiedzieć się z najnowszego raportu?

Jak z pandemią radzi sobie Kujawsko-pomorskie?

Na terenie województwa wykryto 1083 nowych zakażeń, co sprawia, że znajduje się ono na ścisłym podium. Na pierwszym miejscu jednak jest woj. Mazowieckie, gdzie pojawiło się 1522 nowych przypadków. Co do Kujaw i Pomorza, to w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców liczba nowych przypadków to 5,23. Wśród osób z regionu, chorujących na COVID-19 zmarło 47 pacjentów, lecz tylko 11 zmarło w wyniku tej choroby.

Pandemia w skali kraju?

Tej doby w całym kraju zmarły 502 osoby, u których wykryto koronawirusa. Warto jednak zauważyć, że 371 z nich to pacjenci, które nie zmarli na COVID-19 a na którąś z chorób współistniejących. Czy to oznacza, że pandemia, której się tak boimy, dotyczy choroby mniej strasznej niż nam się może wydawać?

Każdej doby na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przeprowadza się badania laboratoryjne, które mają na cele wykrycie koronawirusa w organizmie. W ciągu ostatnich 24 godzin (stan na 13 grudnia 2020 r.) wykryto 11497 nowych zakażeń na terenie kraju, a to wynosi 3 osoby na 10 tys. mieszkańców. W takim przeliczenie może się to wydawać nie wiele, choć wciąż nie jest to sytuacja idealna.

„Wiem, że nic nie wiem”

Do tej pory potwierdzono łącznie ponad milion zakażeń w Polsce, ale wciąż nie mamy pewności na ile wiarygodne są raporty ministerstwa. Trudno jest bowiem z perspektywy jednego organu kontrolować sytuację w całym kraju, co oznacza, że osoby przygotowujące raporty nie mogą czuwać nad wszystkimi badaniami. Nie wykluczone, że może dochodzić do pewnych zaniedbań lub – odwrotnie – nadgorliwości.