W jaki sposób zabezpieczyć panele podłogowe, by służyły jak najdłużej

W jaki sposób zabezpieczyć panele podłogowe, by służyły jak najdłużej

Podłoga, którą wybieramy do nowego mieszkania lub wymieniamy już w zamieszkanym powinna utrzymać się w jak najlepszym stanie przez optymalnie długi czas. Ostatecznie podłoga to dość kosztowna inwestycja i nic dziwnego w tym, że zależy nam na tym by służyła nam przez wiele lat. Warto jednak pamiętać o tym, że posadzka to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów wykończenia wnętrza w całym mieszkaniu lub domu. Dlatego warto pomóc podłodze i o nią dbać, zabiegać o jej jak najlepszą kondycję. W takim razie, w jaki sposób dbać o panele podłogowe?

Impregnacja jako skuteczna broń przeciw zabrudzeniom i uszkodzeniom

Możemy nie zaparzyć sobie wody w czajniku na herbatę, piekarnik częściej stanowi ozdobę kuchni niż jest regularnie używanym sprzętem, wiele osób zapomina o telewizorze, jednak podłoga używana jest codziennie i to z niezwykłą konsekwencją. Materiał, z którego wykonane są panele podłogowe poddawane są stosunkowo dużym obciążeniom a potencjalne uszkodzenia mechaniczne czają się na każdym kroku. Coś nam spadnie, coś się rozleje i wartość estetyczna podłogi może znacznie się obniżyć. Zwróćmy uwagę na to, że niektóre uszkodzenia mogą być na tyle dokuczliwe, że mogą wymagać wymiany jednego czy dwóch paneli. Zniwelujmy to zagrożenie odpowiednio impregnując wierzchnią warstwę podłogi. Odpowiedni impregnat uniemożliwi przede wszystkim przedostanie się w głąb materiału zabrudzeniom, a także powstanie w ten sposób swego rodzaju filtr, który będzie stanowił dodatkową ochronę przed drobnymi uszkodzeniami.

Maty, dywany, wykładziny – prosta, skuteczna ochrona paneli

Dywany nie wychodzą z mody, są w zasadzie jej stałą składową a dzisiejsza oferta rynkowa jest niezwykle bogata. Z powodzeniem wybierzemy piękne dywany do pokoju dziecięcego, młodzieżowego, do sypialni czy salonu. Funkcja ozdobna dywanu czy wykładziny w przedpokoju jest oczywista, ale nie zapominajmy o tym, że tego rodzaju materiał kładziemy w miejscach najbardziej eksploatowanych, dzięki czemu zabezpieczamy także panele podłogowe przed uszkodzeniami. Jeśli nie dywany to warto też przyjrzeć się specjalnym matom, które doskonale sprawdzą się przy biurkach naszych pociech. Wówczas nie musimy się martwić, że nogi krzesła czy też kółka w fotelu do biurka zetrą wierzchnią warstwę panela. Jeśli w domu mamy także meble, które od czasu do czasu przesuwamy (np. stolik kawowy, fotel) to warto pod nie podłożyć specjalne maty filcowe.

Czy montaż ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Wiele aspektów związanych z montażem mocno może przyczynić się do późniejszej eksploatacji podłogi i jej wytrzymałości. Zanim jeszcze panele będą kładzione powinny one poleżeć parę dni w pomieszczeniu, by wyrównała się wilgotność panela z wilgotnością panującą w pomieszczeniu. Warto zlecić montaż paneli fachowcom. Renomowane salony oferują takie usługi. Możemy zamówić kompleksowe usługi – panele podłogowe (i drzwi) z montażem oraz dostawą. To wygodne rozwiązanie zdejmujące z nas wiele czynności.