Nadszedł sezon na dekoracyjne rośliny doniczkowe – dowiedz się, w jaki sposób o nie prawidłowo zadbać
Szeflera to kwitnący krzew, który kiedyś był niezwykle popularny. Obecnie przeżywa ponowne zainteresowanie, co jest zrozumiałe, ponieważ jest łatwa w pielęgnacji i dobrze rośnie. Najłatwiejsze w uprawie są szeflery parasolowate i szeflera drzewiasta. Opisujemy, czego wymagają, aby dobrze rosły.
Szeflery parasolowate (Schefflera actinophylla) i szeflery drzewiaste (Schefflera arboricola) to atrakcyjne rośliny domowe. Przypominają małe drzewa, mają pień i gęste liście, które wyrastają na długich ogonkach. Liście składają się z kilku do kilkunastu wydłużonych listków. Choć wyglądem przypominają parasol, to jednak szeflery drzewiaste mają liście tępe, a parasolowate – spiczaste. Chociaż nie ma obowiązku rozróżniania tych roślin, ich wygląd jest podobny, a wymagania identyczne, są to rośliny, które wolą mieć trochę miejsca. Roślina o wysokości 1,5 m, szeflery drzewiaste czasem się rozsiewają.
Parasolniki i szeflery akceptują różne warunki i nie są zbyt wybredne, ale preferują umiar. Preferują rozproszone światło i lekko wilgotną glebę (górna warstwa podłoża powinna wysychać między podlewaniem). Wprawdzie znoszą większe krótkotrwałe przesuszenie i zacienienie, ale te warunki nie są dla nich idealne. Musimy uważać na odmiany przebarwione (mogą mieć białe, kremowe lub żółte kolory). Musimy zapewnić im dobre oświetlenie, a także nie dopuszczać do zbyt palącego słońca. Powinniśmy również unikać nadmiernego podlewania, gdyż nie lubią one nadmiaru wody ani mokrej gleby. Powinniśmy uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem, gdyż rośliny te nie lubią nadmiaru wody ani mokrej gleby. Podłoże powinno być przepuszczalne i zawierać otwór drenażowy w ich doniczce. W okresie wegetacyjnym dobrym pomysłem jest zasilanie tych roślin nawozem dla roślin zielonych lub roślin o ozdobnych liściach (w zależności od odmiany).
Szeflery preferują chłodną zimę (15-18°C), ale mogą przetrwać na tarasie lub balkonie, gdzie są chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i deszczem. Zazwyczaj nie owocują w pomieszczeniach, ale te mieszkające na zewnątrz mogą owocować. Szeflery drzewiaste owocują, szczególnie szeflera drzewiasta, której owoce przypominają pomarańczowe koraliki, które skupiają się razem.