Praca dla młodzieży w Grudziądzu. W jakim zawodzie najlepiej dorobić do kieszonkowego?

Praca dla młodzieży w Grudziądzu. W jakim zawodzie najlepiej dorobić do kieszonkowego?

Młodzi ludzi w ostatnim czasie częściej dążą do samodzielnego zaspokojenia swoich potrzeb materialnych. Czy to wymarzone wakacje z przyjaciółmi, czy koncert, lub też nowa odzież bądź sprzęt muzyczny – każdy młody człowiek ma potrzeby, których zaspokojenie daje jeszcze większą satysfakcję, jeśli zrealizuje je siłą własnych rąk, nie prosząc rodziców o finansowe wsparcie. W jakich zawodach młodzi ludzie mogą znaleźć pracę w Grudziądzu? Czy jest możliwość, żeby dorobić do kieszonkowego?

Najpopularniejsze oferty pracy dla młodzieży

Wśród ofert pracy w Grudziądzu dla młodzieży w serwisie gowork.pl nie brakuje stanowisk niewymagających doświadczenia. Ciężko jest wymagać od nastolatka specjalistycznej wiedzy, ale podjęcie prac podczas nauki daje możliwości zdobycia umiejętności związanych z zawodem jeszcze przed ukończeniem szkoły. Pozwala to z większą pewnością siebie wejść na prawdziwy rynek pracy, który kieruje się nieco innymi zasadami.

Jeśli młody człowiek nie boi się pracy fizycznej, może spróbować swoich sił jako pomoc magazynowa w dużych obiektach handlowych lub w niewielkich sklepach. Jest to profesja obejmująca głównie rozkładania towaru z dostaw a w zależności od ich rodzaju – konieczna bywa dobra kondycja i siła. Praca magazynowa polegać może także na uczestnictwie w inwentaryzacjach i liczeniu towaru, rozkładaniu asortymentu na trenie sklepu oraz roli kasjera.

Jednak praca w handlu skierowana do młodych ludzi zazwyczaj dotyczy zajęć sezonowych na stoiskach z pamiątkami i pocztówkami. Natomiast jeśli młody człowiek i posiada już tzw. „książeczkę sanepidowską”, wówczas praca w sezonowych punktach gastronomicznych będzie doskonałą formą dorobienia do kieszonkowego. Również niektóre sieciówki gastronomiczne oferują stanowiska skierowane do młodych ludzi. Jest to szczególnie wygodna forma, zwłaszcza poza sezonem, gdyż nie koliduje z obowiązkami wynikającymi z nauki i umożliwia, za sprawą elastycznych grafików, skuteczne połączenie z innymi formami aktywności.

Jakie przepisy pozwalają na prace młodocianym?

Zgodnie z prawem pracy działalność zarobkową może podjąć osoba, która ukończyła 12 lat. Jednak ze względu na ograniczenia dotyczące czynności cywilnoprawnych, taki pracownik nie może samodzielnie podpisywać umów, zatem wszystko musi się odbywać za zgodą jego opiekunów prawnych. Zatrudnienie w tym przypadku możliwe jest tylko na umowę zlecenie albo umowę o dzieło. Ważną granicą jest 15. rok życia. Wtedy to młody człowiek może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jednak zachodzą tu dodatkowe okoliczności, które winny zostać spełnione – piętnastolatek powinien mieć ukończoną szkołę podstawową oraz uzyskać oświadczenie lekarza specjalisty medycyny pracy, że jest zdolny do podjęcia pracy na danym stanowisku. Osoba w wieku pomiędzy 15., a 18. rokiem życia może podjąć pracę związaną głównie z przygotowaniem zawodowym. W związku z tym pracodawca zatrudniający osoby nieletnie zobowiązany jest do ich odpowiedniego przeszkolenia.

Istnieje wiele możliwości, żeby nastolatkowie bez doświadczenia zawodowego mogli być użyteczni na rynku pracy, a przy tym znacząco wpłynąć na zwiększenie kieszonkowego i zapewnienie sobie częściowej niezależności finansowej. W każdym przypadku jest to szansa na zdobycie wiedzy i umiejętności, które przydadzą się w późniejszym życiu zawodowym.