Czy ceny za ogrzewanie są jednak zbyt niskie?

Czy ceny za ogrzewanie są jednak zbyt niskie?

Mimo zmiany przepisów ograniczających rosnące koszty ciepła, ceny w Grudziądzu pozostaną bez zmian. Wynika to z faktu, że już teraz są one niższe od maksymalnych dopuszczalnych.

Nowe przepisy, które będą dotyczyć gospodarstw domowych i zasobów publicznych, weszły w życie 1 marca. Zmiany zostały zawarte w nowelizacji „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw”.

W znowelizowanej ustawie zapisano, że maksymalny wzrost cen ciepła systemowego nie może być większy niż 40% tego, co było naliczane na koniec września, w stosunku do stawek z 1 stycznia 2023 roku.

W Grudziądzu w ciągu kilku miesięcy (listopad i grudzień ubiegłego roku) ceny ciepła zostały podniesione dwukrotnie, przy czym ogólny wzrost wyniósł jedynie 34,9%, co jest wartością o 5,1% niższą od maksymalnego limitu określonego w nowelizacji.

Trzeba zaznaczyć, że zgodnie z przepisami pod uwagę brane są stawki netto, a nie faktyczne stawki, które płacą mieszkańcy. Gdyby spojrzeć na stawki brutto, to od września 2022 roku do 1 stycznia 2023 roku (taryfa OPEC obowiązuje do dziś), koszt ogrzewania w Grudziądzu poszedł w górę o prawie 53%. Jednak ten wzrost nie wynika tylko z wyższych stawek OPEC Grudziądz, ale także ze zniesienia tarczy antyinflacyjnej (1 stycznia 2023 roku) i powrotu stawki VAT na ogrzewanie z 5 do 23 procent.