Kilka słów na temat historii Grudziądza

Kilka słów na temat historii Grudziądza

Historia miasta Grudziądz sięga pamięcią jeszcze pierwszych Piastów. Prawdopodobnie zdziwimy was, gdy opowiemy, jak ogromna liczba wydarzeń stoi za tym niewielkim miastem w Polsce. Miasto związane jest przede wszystkim z działalnością na tle wiary katolickiej, która była tutaj bardzo bogata. W rzeczywistości potraktowano ją bezpośrednio jako misję, dlatego też znajdziemy tu wiele pozostałości po kultach wiary. Jest to obiekt turystyczny godne odwiedzenia szczególnie dla osób, które są chrześcijaninami. Ziemia Chełmińska była wówczas prowadzona przez biskupa Chrystiana. Mimo wszystko jego poplecznicy uznali, że misja biskupa jest bardzo nieefektywna. Za sprawą tego, po pewnym czasie wzięli sprawę w swoje ręce. Co więcej, ziemia ta często zmieniała swojego właściciela. Przykładowo zwracamy uwagę na to, że przechodziła kilkukrotnie w ręce zakonu krzyżackiego. Dlatego też zostało w ich władaniu bardzo długo. Mniej więcej do roku 1466.

Zamek w Grudziądzu, czyli obiekt zachwytu dla turystów

Nie tak dawno temu dowiedzieliśmy się, że ogromny zamek, który znajdziemy w Grudziądzu, to tak naprawdę pozostałości po krzyżakach. Twierdza należała do krzyżackiego zakonu i odbywały się tam ich spotkania. Dopiero po spisaniu odpowiednich traktatów pokojowych między zakonem i Polską, obiekt wrócił do władania pod skrzydła Polaków. Godne uwagi jest to, że rozwijaliśmy Grudziądz niezwykle dynamicznie. W rzeczywistości to niewielkie miasto było obiektem, który do mniej 1700 roku rozwijał się najszybciej z większości starych grodów. Co zatrzymało passę Grudziądza? Były to nieustanne potyczki na polach bitewnych w jego okolicy. Otóż jako Polacy walczyliśmy z wieloma najeźdźcami, co nie oszczędzało warowni u murów, które znajdziemy w Grudziądzu. Wojny prowadzone przez Rzeczpospolitą Polskę zniszczyły wiele znamienitych obiektów w całej okolicy. Z kolei rozbiór Polski w 1772 roku sprawił, że całkowicie straciliśmy kontrolę zarówno nad przeszłością, jak i przyszłością naszego ulubionego miasta. Niedługo po tych wydarzeniach nowe władze wybudowały w 1776 roku twierdzę.

Czy słyszliście o oblężeniu Grudziądza w 1807 roku?

Pomimo tego, co myślimy na temat zaborów, nie zawsze były one czasem, który zwiastował upadek danej lokalizacji. Co więcej, w Grudziądzu nie traciliśmy cennego czasu i nieustannie działaliśmy nad usprawnieniami oraz renowacjami, które były niezbędne. Dlatego w tamtych czasach Grudziądz był punktem, który stanowił bardzo ważne pole na mapie Polski. Liczne represje nie przyćmiły możliwości tego grodu. W trakcie nasilającej się germanizacji w mieście doświadczyliśmy ogromnego rozwoju wielu fabryk oraz zabudowań. Chociaż po 100 latach niewoli Grudziądz był już zupełnie odmienionym miejscem, nadal pozostał w nim pewien błysk przeszłości. Z kolei po 150 latach, w 1920 roku okupanci zwrócili miasto Polsce. Ponownie dodaliśmy je do mapy naszego kraju i cieszyliśmy się rozwojem technicznym, który nastąpił w Grudziądzu. Oprócz samych walorów przemysłowych, w Grudziądzu doświadczyliśmy ogromnego rozwoju militarnego. Co to oznacza? W mieście tym cieszyliśmy się szkoleniami kawalerii, która zdobywała uznanie w całym kraju. Ulokowaliśmy tam wiele jednostek wojskowych.